امارات کشوری است در جنوب شرقی شبه جزیره عربستان که با خلیج فارس و خلیج عمان هم جوار است. ابوظبی بزرگ ترین شهر کشور امارات و مرکز فعالیت های مختلف است، ولی دبی مهم ترین شهر آن محسوب می شود. در واقع باید بگوییم اکثر کسانی که به امارات سفر می نمایند مقصد خود را شهر دبی انتخاب می کنند. چرا که این شهر به سبب داشتن سواحل شنی و بسیار براق، امکانات بسیار زیاد ورزش های آبی، صحرا گردی، سافاری، مراکز خرید بسیار لوکس و شیک، چشم اندازهای بی نظیر و عالی و بسیاری از موارد دیگر یک مقصد ایده آل محسوب می شود. همچنین هتل های ساحلی پنج ستاره و با تمامی امکانات، جزایر نخل و برج های سر به فلک کشیده هم می تواند از دیگر دلایل سفر به شهر دبی باشد.

شاید بتوان گفت که شهر دبی در هیچ کجای دنیا نظیر خود را نیافته است. به همین دلیل است که گردشگران و توریست های زیادی از سراسر دنیا با خرید تور دبی به این شهر پر زرق و برق آسیایی سفر می کنند. شما هم می توانید با خرید تور دبی از آژانس مسافرتی تکتازان پرواز عرش سفری راحت و سرشار از خاطرات مختلف را تجربه نمایید. در حقیقت تور دبی یک فرصت ایده آل برای کسانی است که دوست دارند هم از دریای بی کران دبی لذت ببرند و هم از تفریحات دیگری که در این شهر برای گردشگران و توریست ها تعبیه شده است نهایت بهره را ببرند.

نمایی زیبا از شهر دبی

همان طور که می دانید کشور امارات دارای هفت امارت است که دبی یکی از این امیرنشین های هفتگانه محسوب می شود. مهم ترین و توریست پذیرترین شهر امارات متحده دبی است که دومین امارت بزرگ این کشور هم محسوب می شود. این شهر که در حاشیه خلیج فارس و در سواحل یکی از مداخل واقع شده است به وسیله خور دبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می شود که این دو بخش به وسیله دو پل و یک تونل به هم مرتبط می شوند. از نظر استراتژی هم دبی موقعیت بسیار مناسبی دارد؛ زیرا به سبب قرار گرفتن در چهارراه اروپا، آسیا و آفریقا شهری سهل الوصول است.

بسیاری از مردم ایران برای تجارت و تفریح به دبی می روند؛ یعنی علاوه بر اعراب اقوام مختلف زیادی در دبی ساکن هستند مانند: هندی ها، چینی ها، فیلیپینی ها و  ایرانی ها. تاسیسات و پیشرفت های زیاد در زمینه صنایع سبب شده است تا چشم جهانیان در تمام زمینه ها و پروژها به این شهر جلب شود. همچنین رویدادهای مختلف ورزشی و همایش های جهانی و بین المللی هم از جمله مواردی است که در دبی به آن ها پرداخته می شود.

تاریخچه دبی

دبی نام ملخ کوچکی است قبل آن که بال در آورد و به سبب وجود ملخ های فراوان در این منطقه، این شهر به دبا معروف بوده است که به مرور زمان به دبی تبدیل شده است. در زبان فارسی هم برخی از افراد به غلط و به سبب آوا نویسی از روی زبان های اروپایی نام این شهر را دوبی نوشته اند. دبی تا قبل از سال 1833 دهکده کوچکی از توابع ابوظبی بود که شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه 800 نفر از خویشاوندان خود از ابوظبی به دبی مهاجرت کردند و و از آن پس دوران حکمرانی قبیله آل مکتوم و تاسیس شهر دبی آغاز شد. قبل از آغاز پیشرفت های دبی، مردم از راه ماهیگیری، استخراج مروارید، کشاورزی و... امرار معاش می کردند و برتری خاصی نسبت به سایر روستاها نداشتند.

اما پس از پیشرفت های دبی در طی سی و پنج سال اخیر و با تلاش های شیخ راشد سعید آل مکتوم دبی امروزی شکل گرفته است. در طی سه دهه گذشته این شهر با پیشرفت های بسیار زیاد و با همکاری کردن با کشورهای معتبر و مهم اروپایی به مکانی امن برای سرمایه گذاری افراد ثروتمند تبدیل شده است. به این ترتیب روستایی کوچک و بدون هیچ گونه امکانات امروزه به مکانی عالی برای گردشگران و توریست ها تبدیل شده است.

نمایی زیبا از شهر دبی

چند نکته درباره دبی

زبان رسمی مردم شهر دبی عربی است، اما انگلیسی، هندی، اردو، مالایی و تمیل هم تعداد زیادی سخنور دارد. اسلام مذهب و دین رسمی مردم این شهر است که در عین حال تعداد زیادی هندی، سیک و مسیحی هم وجود دارد. گروه های غیر مسلمان می توانند خانه ها و عبادتگاه های مخصوص به خود را داشته باشند. هر چند دولت امارات مجوز قانونی به گروه های مذهبی را نمی دهد ولی ممکن است بعضی از امارت ها استقلال داخلی به تعدادی از مذاهب بدهد. افراد غیر مسلمان می توانند دین خود را در بین مردم و به صورت آزادانه تبلیغ نمایند؛ ولی از دین برگشتن و مرتد شدن و یا پخش نشریات مذهبی به شدت بر خلاف قانون بوده  و هم جریمه نقدی را شامل می شود و هم پیگرد قانونی دارد.

طبق بررسی های انجام گرفته افراد با ملیت هندو بیشترین جمعیت ساکن در شهر دبی را تشکیل می دهند. نوشیدنی های الکلی در هتل ها، رستوران ها، کافه ها و باشگاه ها وجود دارد؛ ولی در خارج از این مکان ها اجازه سرو این نوشیدنی ها نیست. همچنین در ایام ماه مبارک رمضان غذا خوردن و نوشیدن و کشیدن سیگار در طول روز ممنوع است. نوشیدن الکل در ملا عام هم ممنوع است.

عکاسی توریستی عادی در شهر دبی کاملا مجاز است؛ اما عکس گرفتن از زنان مسلمان توهین به آن ها محسوب می شود. در همین حال برای عکس گرفتن از مردان هم سعی کنید از آن ها اجازه بگیرید؛ زیرا ممکن است عصبانی شوند. به طور کلی عکاسی از ساختمان های دولتی و تاسیسات نظامی هم ممنوع است. دبی شهری بسیار امن با روحیه ای دوستانه است که درصد جرم و جنایت در آن به شدت پایین است. به همین سبب هم اهالی دبی و هم چنین گردشگران تا ساعات انتهایی شب در خیابان ها و مراکز تفریحی دبی حضور دارند.

گواهینامه دائمی رانندگی در کشور امارات و شهر دبی پس از اخذ ویزای اقامت صادر می شود. برای دارندگان گواهینامه از بیشتر کشورهای جهان این امکان فراهم است تا در طول سفر خود با ماشین های کرایه رفت و آمد نمایند. سیستم حمل و نقل شهری هم در این شهر شامل تاکسی، اجاره اتومبیل، اتوبوس، مترو و ابرا (نوعی لنج با موتور که در خور برای جابه جایی مسافر استفاده می شود) است.

نمایی زیبا از شهر دبی

گردشگری دبی

همان طور که گفتیم دبی یکی از شهرهایی است که ساخت و ساز در آن با سرعت بسیار زیادی پیش روی می کند. علت این امر هم نیروی کار ارزانی است که با دستمزدهای کم و از کشورهای مختلف آسیایی وارد دبی می شوند. در واقع باید بدانیم که دبی در حال متنوع و متحول ساختن اقتصادش است. مسئولان این شهر نمی خواهند تنها به درآمد نفتی تکیه کنند و می خواهند منابع دیگری هم داشته باشند. همه این عوامل باعث شده است تا دبی به هر آن چه که می خواهد برسد و در کنار این مسئله گردشگران و توریست ها را هم به سمت خود بکشاند.

مسئله توریسم هم یکی از عوامل اصلی درآمد زایی برای دبی محسوب می شود. این کشور با داشتن آثار مدرن و دست سازه های عظیم انسانی تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود می کشاند. همچنین هتل های لوکس و پنج ستاره ای که تمامی امکانات را در بالاترین کیفیت در اختیار مهمانان خود قرار می دهند هم از دیگر عوامل جذب توریست محسوب می شود. همه این عوامل در کنار یکدیگر سبب شده است تا دبی به شهری توریست و پذیر و بسیار پیشرفته تبدیل شود. شاید بتوان گفت گردشگری یکی از مهم ترین استراتژی های امیر دبی برای وارد کردن دلار آمریکا به این شهر است.

مراکز خرید دبی

یکی از دلایل اصلی جذب گردشگر و توریست به شهر دبی وجود مراکز خرید و مجتمع های تجاری لوکس و شیک است. در واقع دبی به بهشت خریداران معروف است و همین امر سبب شده است تا روز به روز به مراکز خرید در این شهر مهم توریستی افزوده شود. در کنار مراکز خرید شیک و با کلاس در دبی، بازارهای محلی و سنتی هم وجود دارد که حال و هوای آن ها هم ویژه و خاص است. تنوع کالاها در این بازارهای سنتی می تواند یکی از جذابیت های خرید باشد، البته ممکن است که شما کمی سردرگم شوید.

از جمله مراکز خرید مدرن و شیک در شهر دبی، مرکز خرید امارات دبی است که به عنوان یکی از مجلل ترین و بزرگ ترین مراکز خرید دبی شناخته می شود. این مرکز خرید دارای 450 فروشگاه مختلف است که یکی از بهترین ها در خاورمیانه محسوب می شود. این فروشگاه امکانات رفاهی و گردشگری فراوانی دارد که بر جذابیت هایش افزوده است. یکی دیگر از مراکز خرید شهر دبی، دبی مال است که بزرگ ترین مرکز خرید در جهان به شمار می شود. دبی مال هر آن چه را که شما بخواهید در خود جای داده است. از 1200 فروشگاه گرفته تا هتلی با ظرفیت 250 اتاق لوکس تنها گوشه ای از امکانات این هتل همه چیز تمام است. 12 رستوران، 22 سینما، آکواریوم، پیست اسکیت سواری، پارکینگ با ظرفیت 14 هزار ماشین و بسیاری از چیزهای دیگر هم از دیگر امکانات دبی مال است.

از دیگر مراکز خرید دبی می توان موارد زیر را نام برد: مرکز خرید دبی مارینا مال، مرکز خرید ابن بطوطه دبی، مرکز خرید فستیوال سنتر دبی، مرکز خرید برجمان دبی، مرکز خرید سیتی سنتر دیره دبی، بازار طلای سوق الذهب دبی و...

مرکز خرید دبی مال در شهر دبی

در پایان باید بگوییم که دبی شهری تازه ساخت و بسیار زیباست که امکانات رفاهی را برای گردشگران و توریست ها در بالاترین حد خود فراهم آورده است. شما می توانید با خرید تور دبی از آژانس مسافرتی تکتازان پرواز عرش سفری تکرار نشدنی و وصف ناپذیر را برای خود و خانوادتان فراهم آورید.