استانبول یکی از مهم ترین شهرهای کشور ترکیه است که سالانه گردشگران و توریست های فراوانی از سراسر دنیا به این شهر سفر می نمایند. رفتن به استانبول می تواند یکی از بهترین تجربه های زندگی هر فردی باشد. این شهر به قدری زیبایی ها طبیعی و تاریخی دارد که شما را به سمت خود می کشاند. در واقع شاید بتوانیم بگوییم دیدنی های استانبول به تنهایی می تواند دلیل شما برای رفتن به این شهر باشد.

همان طور که می دانید استانبول شهری است در مرز آسیا و اروپا که پر است از دیدنی های هیجان انگیز! قصرها، مسجد ها و کلیساهای آن از یک طرف و طبیعت زیبا، جنگل ها و دریای آن هم از طرف دیگر یک فضای جالب و خاطره ساز را برایتان به ارمغان می آورد. پس در ادامه با تکتازان پرواز عرش همراه باشید تا شما را با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده با شهر استانبول آشنا نماییم:

اولین نکته برای رفتن به سفرهای خارجی و به خصوص خرید تور استانبول، توجه کردن به آژانس مسافرتی معتبر است. آژانس مسافرتی تکتازان پرواز عرش یکی از معتبرترین آژانس های مسافرتی و پیشرو در ارائه خدمات تور استانبول می باشد. پس از خرید تور استانبول سفر خود را آغاز کرده و آماده دیدن تمام زیبایی های این شهر تاریخی خواهید شد. یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی شهر استانبول که در ابتدای ورود به این شهر باید از آن دیدن فرمایید قصر توپکاپی است. این بنای تاریخی که از دستاوردهای دوره عثمانی به حساب می آید بر روی تپه ای رو به روی دریای مرمره استانبول، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی قرار دارد. در زمان دولت عثمانی این قصر مقر دولت ترکیه بوده است؛ ولی در حال حاضر با توجه به سبقه تاریخی این قصر، بزرگترین و قدیمی ترین کاخ جهان به شمار می آید و یکی از اصلی ترین مکان های بازدید توریست ها می باشد.

قصر توپکاپی در شهر استانبول

مسجد سلطان احمد هم از دیگر شاهکارهای معماری در شهر استانبول است. این مسجد یادگار سلطان احمد به پایتخت کشورش بوده است و امروزه به سبب رنگ های این بنای زیبا به آن مسجد آبی هم می گویند. پس از آن که ساخت این مسجد در بین سال های 1609 تا 1616 به پایان رسید، خشم مسلمانان در سراسر جهان برانگیخته شد! چرا این مسجد همانند خانه خدا دارای 6 مناره بود، به همین دلیل مناره هفتم به عنوان هدیه برای خانه خدا بنا شد تا به این قائله خاتمه داده شود. به طور کلی باید بگوییم که سبک معماری و ترکیب رنگ مسجد سلطان احمد، این بنا را به یکی از شاهکارهای دوره عثمانی تبدیل کرده است.

موزه ایاصوفیه به مدت چند سده یکی از پرافتخارترین کلیساهای روم شرقی بوده است و در قرن پانزدهم هم توسط یک معمار ماهر عثمانی به مسجدی زیبا تبدیل شد. مسجد ایاصوفیه که گنبدی بزرگ به ارتفاع 56 متر دارد، از 30 میلیون کاشی طلا ساخته شده است. در حال حاضر هم این موزه و مسجد یکی از اصلی ترین بناهایی است که گردشگران و توریست ها هنگام وارد شدن به استانبول از آن بازدید می نمایند. ایاصوفیه به قدری زیباست که می توان شکوه و عظمت امپراطوری بیزانس را در آن مشاهده کرد. اگر به استانبول سفر کردید دیدن این بنای زیبا را از دست ندهید.

اما نکته جالبی که شما باید بدانید آن است که یکی از بهترین دیدنی های استانبول که سفر به این شهر تاریخی را برای شما لذت بخش می کند، قدم زدن در میان باغ هایی است که در میان مسجد آبی و موزه ایاصوفیه قرار گرفته است. تجربه ای جالب که برای همیشه در ذهن شما باقی می ماند.

مسجد ایاصوفیه در شهر استانبول

یکی دیگر از اصلی ترین دیدنی های شهر استانبول که برای سلطان سلیمان بنا شده است، مسجد سلیمانیه نام دارد. این مسجد بزرگترین مسجد شهر استانبول و یکی دیگر از شاهکارهای معماری عثمانی است که در قرن شانزدهم ساخته شده است. مقبره سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان و همچنین معمار مسجد سلیمانیه در محوطه این مسجد قرار دارد. این بنای بسیار زیبا و شگفت انگیز با وجود آن که معماری ساده تری نسبت به ایاصوفیه دارد، اما شباهت های زیادی به آن دارند.

اگر می خواهید یک بنای بسیار زیبا و اعجاب انگیز را مشاهده کنید حتما سری به آب انبار بازیلیکا سیسترن بزنید. این آب انبار زیبا در قرن ششم و به دستور امپراطور روم ساخته شده است. بیشتر توریست ها و گردشگرانی که از این بنا دیدن می نمایند، پس از شنیدن تکنولوژی به کار رفته برای ساخت این بنا که توسط رومیان باستان به کار گرفته شده است، به شدت متحیر می شوند؛ زیرا که این تکنولوژی در زمان خودش بسیار پیشرفته و حائز اهمیت بسیار بوده است.

از دیگر دیدنی های تاریخی شهر استانبول باید به برج گالاتا اشاره کرد. این برج با ارتفاعی در حدود 67 متر جلوه ای تاریخی و قدیمی از شهر استانبول را پیش چشمان شما قرار می دهد. گالاتا یا برج مسیح که از جنس سنگ ساخته شده است، مربوط به قرون وسطی است و در زمان خودش بلندترین ساختمانی بود که در استانبول ساخته شده است. با وجود آن که این برج در طی سال های مختلف بارها اصلاح شده است، اما هنوز هم بلندترین ساختمان استانبول محسوب می شود! در یک دوره زمانی هم از این برج به عنوان برج دیده بانی برای تشخیص آتش استفاده می شده است، اما امروزه در طبقات بالای آن یک کافه، رستوران و یک کلوپ وجود دارد که با استفاده از آسانسور به طبقه نهم رفته و نمایی زیبا از استانبول را به نظاره می نشینید.

برج گالاتا در شهر استانبول

تمام مواردی که نام بردیم برای توریست ها و گردشگران تقریبا اماکنی شناخته شده هستند، اما کلیسای چورا از جمله بناهایی است که معمولا کمتر توریست و گردشگری از آن بازدید می کند. اگر برای یک بار هم که شده از این کلیسای زیبا بازدید نمایید، شکوه و عظمت دوره بیزانس را تجربه خواهید کرد. نقاشی ها و موزاییک های استثنایی روی دیوار تصاویری از عیسی مسیح و مادرش مریم را به تصویر کشیده است. در واقع کلیسای چورا یکی از بهترین آثار به جا مانده از دوره بیزانس است که قدمت آن به دوره کنستانتین بر می گردد. این بنا در ابتدا یک صومعه بود، سپس به مسجد تبدیل شد و در حال حاضر به یک موزه مبدل گشته است.

بنای زیبای میدان هیپدورم از دیگر دیدنی های شهر استانبول است که در گذشته های دور بیزانس از این مکان برای گذراندن اوقات فراغت خود استفاده می کردند. همچنین در این میدان انواع بازی های مختلف مانند مسابقات ارابه سواری هم برگزار می شده است. در حال حاضر تنها بخشی از دیوارهای میدان اسب دوانی باقی مانده است. در این میدان یک چشمه، مجسمه ابلیسک مصری با ارتفاع 20 متر، ستون ماری شکل و یک سنگ زیبا با روکش برنز که در سال 1204 به سرقت رفت، وجود داشته است.

پس از دیدن تمام بناهای تاریخی سری هم به موزه باستان شناسی استانبول بزنید. این موزه به سه بخش موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کیوسک کاشی تقسیم می شود که بیشتر از یک میلیون اشیاء از تمدن های مختلف جهان در آن وجود دارد. موزه باستان شناسی استانبول اولین موزه کشور ترکیه است که در زمین های قصر توپکاپی قرار دارد. یکی از مشهور ترین آثاری که در این موزه قرار دارد تابوت اسکندر کبیر است.

پس از دیدن موزه باستان شناسی استانبول، می توانید به یکی زیباترین، مجلل ترین و لوکس ترین جاهای دیدنی استانبول بروید. این مکان زیبا کاخ دلمابهچه نام دارد! شکوه این کاخ به قدری زیاد است که آن را با کاخ ورسای در فرانسه مقایسه می کنند. دلمابهچه که معماری آن ترکیبی از معماری سنتی عثمانی و سبک اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکو  است، در قرن 19 با 14 تن ورقه طلا ساخته شده است. این کاخ که در بین سال های 1856 تا 1924 در اختیار 6 سلطان ترکیه بوده است، دارای بزرگترین لوستر کریستال بوهمیان جهان است که توسط ملکه ویکتوریا به این کاخ اهدا شده است. آن چه که شما را شگفت زده می کند آن است که این کاخ دقیقا در کنار خط ساحلی تنگه بسفر واقع شده است.

کاخ دلمابچه در شهر استانبول

یکی از زیباترین بناهای دیدنی استانبول اسکودار است که این امکان برای شما فراهم است تا از میان شلوغی های این شهر وارد آب های آسیا شوید. شما باید سوار بر یک لنج از کنار برج دختر عبور کرده و بر جزیره کوچکی در حدود 200 متری ساحل بروید. جالب است بدانید که نام برج دختر از افسانه ای اقتباس شده است که که آن جا شاهزاده ای زندانی شده بود تا از سرنوشت بدی که پیشگویی بدجنس برای او در نظر گرفته بود در امان بماند. آن شخص پیشگو گفته بود که شاهزاده بر اثر نیش مار خواهد مرد و از قضا شاهزاده بر اثر نیش ماری که در سبد تجهیزات پنهان شده بود مرد!

در پایان بازید از اماکن دیدنی شهر استانبول یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم و آن رفتن به خیابان استقلال و میدان تکسیم است. این خیابان نماد ترکیه مدرن و معروف به شانزلیزه استانبول است. خیابانی همیشه بیدار و پر رفت و آمد که می توان به آن لقب قلب تپنده استانبول را داد. خیابان استقلال پر است از مراکز خرید و فروشگاه های رنگارنگ و مدرن که هر چیزی را که بخواهید می توانید از آن جا خریداری نمایید. همچنین سینماها، رستوران ها، کافه ها، مغازه های ساز فروشی، گالری های نقاشی، لباس های دست دوز رنگارنگ و... تنها گوشه کوچکی از زیبایی های این خیابان است. همچنین اجرای برنامه های مختلف مانند ساز و آواز، دلقک بازی، ژانگولر بازی و... هم در طول فستیوال های خرید واقعا دیدنی است. تمام این موارد باعث می شود که خیابان استقلال از یک مرکز خرید خارج شود و به یکی از دیدنی های استانبول تبدیل گردد.