خرید اقساطی تور

بلیط سیستمی و چارتری

درخواست مشاوره

امتیاز دهید:

8098 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5

 

بلیط چارتری و سیستمی 


اگر در آستانه سفر هستید و می خواهید تدارک برنامه های سفرتان را ببینید باید به نکان زیادی توجه کنید تا از سفر خود نهایت لذت را ببرید. مسافرت رفتن آداب خاصی دارد که هر مسافری قبل از سفر و طی آن باید به آن ها توجه کند. یکی از نکات مهم سفر که بسیار اهمیت دارد انتخاب وسیله نقلیه با توجه به مقصد شماست. معمولا راحت ترین وسیله نقلیه برای رفتن به مسافرت های طولانی و خسته کننده هواپیماست. دلیل آن هم که بسیار واضح است، چون در مدت زمان کمتری به مقصد مورد نظر خود می رسیم؛ این گونه است که در زمان صرفه جویی کردیم
حال هنگامی که شما می خواهید بلیط هواپیما تهیه کنید دو انتخاب پیش روی شماست: یکی بلیط های چارتری یا لحظه آخری و دیگری بلیط های سیستمی یا بلیط پرواز های برنامه ریزی شده توسط ایرلاین ها. اما معنی این پروازها چیست و با توجه به سفری که در پیش داریم کدام پرواز و بلیط را برای خود انتخاب نماییم؟ 
پس لازم است که در اینجا شما را با این مفاهیم آشنا کنیم: 

 

بلیط یا پرواز های چارتری 


ممکن است که شما افراد بسیاری را بشناسید که اهل مسافرت های فراوان هستند اما در عین حال هزینه های سفرشان زیاد نیست. این گونه افراد هزینه های سفر خود را مدیریت می کنند تا با برنامه ریزی دقیق و حساب شده سفری خوب و راحت و در عین حال مقرون به صرفه داشته باشند. 
اما چگونه است که این افراد می توانند به سفر بروند بدون این که هزینه های گزاف داشته باشند؟ قطعا یکی از مواردی که این دسته از افراد به آن توجه می کنند "بلیط های چارتری" است. اما چارتر چیست و معایب و مزایای آن به چه ترتیب است؟ 
چارتر در لغت به معنی دربست یا به طور کامل اجاره کردن است. در واقع چارتر به شرایطی گفته می شود که در آن بخشی از صندلی های یک هواپیما ، قطار، اتوبوس و یا حتی اتاق های یک هتل به صورت یک جا اجاره داده می شود. پس در اینجا متوجه می شویم که چارتر فقط مخصوص بلیط هواپیما نیست و در موارد مختلف کاربرد دارد.

اما بحث ما در اینجا فقط پرواز های چارتری است. زمانی یک آژانس مسافرتی می تواند پرواز چارتر ارائه دهد که قبل از آن تمامی مجوز های لازم را از ایرلاین مورد نظر دریافت کرده باشد و خطوط هوایی هم با توجه به معتبر بودن آژانس گردشگری و دارا بودن شرایط لازم این مجوز را صادر می کنند و پرواز چارتری برقرار می شود. در این شرایط به ایرلاینی که همه صندلی های هواپیما یا بخشی از آن را اجاره می دهد "چارتر دهنده" و به آژانس مسافرتی هم که این صندلی ها را اجاره می کند "چارتر کننده" می گویند.

 

مزایا و معایب بلیط های چارتری


بهترین و بزرگترین ویژگی بلیط های چارتری متغیر بودن قیمت آن هاست. یعنی اگر شما در تاریخ سفر خود کمی انعطاف داشته باشید می توانید بلیطی با قیمت بسیار مناسب برای خود تهیه نمایید. بلیطی که گاهی نرخ آن از دیگر وسایل نقیه هم ارزان تر می شود! همچنین در اکثر مواقعی که ظرفیت بلیط های سیستمی پر شده است شما می توانید از بلیط های چارتری که معمولا تا دقیقه نود هم ظرفیت خالی دارند استفاده کنید. البته در این مواقع قیمت بلیط های چارتری ارزان نیستند هر چند که کار مسافر را راه می اندازند.
اما از جمله معایب بلیط های چارتری آن است که آن ها غیر قابل استرداد، لغو و یا کنسلی هستند و اگر هم این شرایط وجود داشته باشد بهای جریمه آن بسیار سنگین و گاهی برابر با کل هزینه بلیط است. پس باید دقت کنید زمانی که بلیط چارتری تهیه می کنید ترجیحا قصد کنسل کردن آن را نداشته باشید. همچنین امکان انتقال بلیط چارتر به شخص دیگر و یا تغییر زمان آن هم وجود ندارد. 
قیمت بلیط های چارتر برای کلیه افراد به یک اندازه است. یعنی هزینه بلیط کودکان 2 تا 10سال هم مانند بزرگسالان است. تخفیف 10 درصدی در بلیط های چارتر فقط برای کودکان زیر دوسال در نظر گرفته می شود. در حالی که در بلیط های سیستمی تخفیفاتی برای کودکان 2 تا 10 سال اعمال می شود.

 

بلیط های سیستمی یا برنامه ای 


همان طور که از اسم بلیط های سیستمی مشخص است این گونه پرواز ها دارای برنامه ریزی بلند مدت توسط ایرلاین ها هستند که امکان خرید بلیط های آن برای مدت زمان طولانی برنامه ریزی شده است. اگر چه این امکان وجود دارد که تغییرات جزیی در این پرواز ها به وجود آید ولی تا حد زیادی این پرواز ها ثابت است. بلیط پرواز های سیستمی توسط خطوط هوایی ارائه دهنده این پرواز ها یا آژانس های مسافرتی دارای بند الف به فروش می رسد. 

 

مزایا و معایب پروازهای سیستمی یا برنامه ای 


یکی از بهترین ویژگی های بلیط های سیستمی این است که امکان خرید آن برای فواصل بلند مدت وجود دارد. دیگر ویژگی این پرواز ها این است که امکان استرداد، کنسلی یا لغو بلیط با در نظر گرفتن مبلغ جریمه وجود دارد. به این ترتیب که شرکت های هواپیمایی با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیط، نوع پرواز و کلاس پروازی آن و نیز قوانین خاص هر ایرلاین بلیط شما را کنسل می کنند. 
نکته دیگر در مورد بلیط های سیستمی تنوع بالای مسیرهای پروازی آن است. دقیقا این نکته بر خلاف بلیط های چارتری است که فقط پرواز آن ها در مسیرهای پر رفت و آمد موجود است، مانند: تهران – کیش یا تهران – مشهد.
بزرگترین مسئله ای که مسافران از خرید بلیط های سیستمی منصرف می کند و به سمت چارتری ها می کشاند قیمت بالای آن هاست. زیرا که نرخ این گونه بلیط ها بر اساس قوانین سازمان هواپیمایی کشور تعیین می شود و اختلاف زیادی با بلیط های چارتری دارد. هر چند در سال های اخیر هواپیمایی کشور قوانینی را برای برطرف کردن این موضوع وضع کرده است اما همچنان با وجود فیلتر کمترین قیمت و بیشترین آن در قیمت گذاری مصوب این مشکل پابرجاست.
پرواز های سیستمی معمولا از زمان زیادی تا پرواز و با توجه به سیاست های ایرلاین های مختلف برای حجم معینی از مسافران برنامه ریزی شده است. این در حالی است که در مواقعی از سال مانند عید نوروز یا تابستان که تقاضا برای خرید بلیط هواپیما زیاد است تعداد بلیط های سیستمی پاسخگوی نیازهای مسافران نیست. حتی در زمان های عادی هم در مواقع نزدیک به پرواز امکان خرید بلیط های سیستمی وجود ندارد به همین دلیل راه چاره در این گونه موارد خرید بلیط های چارتری است

 

خرید بلیط های چارتری بهتر است یا سیستمی؟


پس از آنکه معرفی بلیط های چارتری و سیستمی تمام شد این سوال در ذهن شما پیش می آید که با توجه به شرایط هر کدام از پرواز ها خرید کدام یک بهتر است. در جواب باید بگوییم که خرید هر بلیط بستگی به شرایط مسافرت شما دارد؛ یعنی اگر در زمان خرید بلیط هواپیما احساس می کنید که تغییری در برنامه سفر شما به وجود نمی آید و امکان لغو و یا کنسلی نیست از بلیط های چارتری استفاده نمایید که هزینه سفرتان کاهش پیدا کند. اما زمانی که احتمال می دهید ممکن است برنامه سفر شما تغییر کند یا سفرتان لغو شود از بلیط و پرواز های سیستمی استفاده کنید تا امکان تغییر برای شما وجود داشته باشد و درگیر مشکلات مربوط به استرداد و کنسلی بلیط های چارتری نشوید.
تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی تنها در روش فروش بلیط هواپیما و متولی آن است. هیچگونه تفاوتی در نوع هواپیما، خدماتی که ارائه می شود، کادر پروازی و دیگر موارد بین پروازهای سیستمی و چارتر وجود ندارد و شما با خرید بلیط هواپیما چارتر از همان خدماتی بهره میگیرید که در پروازهای برنامه ای از آن بهره مند میشوید

 

مشاوره رایگان با کارشناسان تکتازان پرواز

شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری تکتازان پرواز عرشتلفن تماس : 021 - 8708

8708 - 021
تلگرام اینستاگرام