از جمله جاذبه‌های معروف گردشگری در فرانسه، یکی از خیابان های اصلی شهر پاریس است. از نظر فرانسوی ها شانزلیزه زیباترین خیابان جهان است؛ ادعایی که البته درباره درستی آن بنا به سلیقه گردشگران اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

از جمله جاذبه‌های معروف گردشگری در فرانسه، یکی از خیابان های اصلی شهر پاریس است. از نظر فرانسوی ها شانزلیزه زیباترین خیابان جهان است؛ ادعایی که البته درباره درستی آن بنا به سلیقه گردشگران اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.
به گزارش تکتازان پرواز عرش، خیابان شانزلیزه با زیبایی فراوان، کافه تراس‌ های معروف و فروشگاه‌ها و سالن‌ های تئاتر لوکس، یکی از معروف ‌ترین و باکلاس ترین خیابان‌های جهان است. معنی شانزلیزه «دشت الیزه» است و کاخ الیزه نیز در نزدیکی همین خیابان قرار دارد.
تا سال ۱۶۱۶ میلادی شانزلیزه خیابانی متشکل از مغازه‌ها و باغ‌ها بود، تا آن هنگام که همسر پادشاه فرانسه تصمیم به ایجاد بلواری با درختانی بلند در امتداد این خیابان گرفت. بعد از آن نیز سایر پادشاهان و معمارها این کار را ادامه داده و عملیات ساخت این بلوار را تکمیل کردند. در سال ۱۷۲۴، باغ و خیابان با هم برخورد کرده و وسعت خیابان تا کاخ  ادامه پیدا کرد.
در سال ۱۸۲۸، شانزلیزه کم کم  به یکی از نمادهای شهر پاریس تبدیل شد و در فضای باغ‌ گونه آن تغییرات زیادی ایجاد شد. اوج جذابیت و تغییرهای این خیابان در دوران ناپلئون سوم به وجود آمد. در این دوران فواره‌ها، گذر عابران پیاده و همچنین روشنایی شانزلیزه مجهز شد و زیبایی آن دوبرابر گشت. کار ساخت بنای طاق نصرت تحت تاثیر معماری رومی نیز در سال ۱۸۳۶ به اتمام رسید و تا به امروز به عنوان سمبل این خیابان خودنمایی می‌کند.
فرانسه سال‌ های متمادی است که به عنوان اولین مقصد گردشگری در دنیا شناخته شده است و پایتخت آن یعنی شهر پاریس در این بین با جاذبه‌های گردشگری بی‌شمارش، پربازدید ترین شهر جهان محسوب می شود. گردشگرانی که در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی از پاریس و اطراف آن دیدن کردند ۱۷ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بوده ولی به دنبال وقوع سلسله حملات تروریستی در فرانسه از سال ۲۰۱۵ به بعد آمار گردشگران این کشور با افت نسبتا شدیدی روبرو شد. اما از سال ۲۰۱۷ بار دیگر شمار خارجیانی که به فرانسه آمدند، رو به افزایش است.
از روزگاران قدیم فروشگاه‌های مختلفی در محل امروزی خیابان شانزلیزه وجود داشتند. در قدیم «شانزلیزه» دشتی وسیع و بزرگی بود که خرده فروشان بومی اداره مغازه‌های آن را به عهده داشتند؛ اما به مرور زمان این ها گسترش یافت تا به شکل امروزی مبدل گشت.
وجود فروشگاه‌های متعدد و رستوران‌های لوکس در این خیابان باعث جذب توریست ها می‌شود و وجود چنین جاذبه‌هایی سبب می‌شود گردشگران بسیاری این خیابان را در صدر لیست بازدید خود از پاریس قرار دهند.
همچنین در اطراف خیابان شانزلیزه دیدنی‌هایی از جمله موزه لزنولید، نمایشگاه اتومبیل سیتروئن، تاق پیروزی فرانسه، مجتمع تفریحی فیتچ و میدان کنکورد وجود دارد که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.