اوکینوشیما جزیره کوچکی است در کشور ژاپن که ورود زنان به آن جا ممنوع است.

به گزارش تکتازان پرواز عرش، مدتی است که جزیره‌ کوچک اوکینوشیما در کشور ژاپن خبرساز شده است. واقعیت این است که قوانین و اتفاقاتی که در این جزیره رخ می‌دهد، باعث شده تا نام اوکینوشیما بر سر زبان‌ها بیفتد. این جزیره یک قانون عجیب و جنجالی دارد: ورود زنان به این جزیره ممنوع است! با وجود آنکه ژاپن به عنوان نماد پیشرفت شرق دنیا محسوب می‌شود، اما مذاهبی مانند شینتو هنوز جایگاهی مخصوص در این کشور دارند. جزیره اوکینوشیما سرشار از آثار و گنجینه‌ های باستانی است اما فقط مردان می‌توانند این آثار بر جای مانده را مشاهده نمایند.
اوکینوشیما در جنوب منطقه‌ کیوشو قرار دارد که جایگاه سه معبد کوچک و مقدس شینتو هستند. همین سنن آئین شینتو است که سبب شده ورود زنان به این جزیره ممنوع باشد و مردانی هم که به این جزیره می روند  باید از مقررات سفت و سخت آن مثل قانون پاکسازی قبل از ورود تبعیت نمایند. زمانی هم که از جزیره خارج می‌شوند اجازه‌ی بردن هیچ چیزی را با خود ندارند و نباید درباره‌ سفرشان هم با کسی صحبت نمایند.
در باب آن که چرا باید ورود زنان به این جزیره ممنوع باشد نظرات مختلفی عنوان می‌شود، بعضی از افراد می‌گویند شینتو برای زنان ارزش و اهمیت فراوانی قائل است و چون سفر به این جزیره با خطراتی همراه است توصیه می‌شود که زنان خود را به خطر نیاندازند. برخی هم حرف‌های دیگری در این مورد می‌زنند که درست بودن آن‌ها هنوز مشخص نشده است. در حقیقت باید بگوییم معلوم نیست دلیل اصلی این ممنوعیت چیست.
آب ‌های اطراف جزیره‌ اوکینوشیما راه دریایی مهمی میان ژاپن، چین و کره جنوبی بین قرون ۴ تا ۹ میلادی بوده است و در همین دوره‌ تاریخی، از این مسیر برای تجارت استفاده می‌ شده است. معبد‌های شینتویی هم که در این منطقه قرار دارد، برای دعا جهت حفاظت خدایان از کشتی‌ های تجار استفاده می‌شدند. همین شرایط خاص و ویژه سبب شده تا بقایای تاریخی زیادی در جزیره و اطراف آن پیدا شود. از سنگ ‌های تزئینی، آینه تا شمشیر در این منطقه کشف شده است.
در سال ۲۰۱۷ این جزیره به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و همین امر باعث شد بومیان منطقه از افزایش احتمالی تعداد گردشگران و زیرپا گذاشتن سنن ابراز نگرانی کنند. جالب است بدانید که در جزیره‌ اوکینوشیما، مردم سکونت ندارند و فقط یک نفر به صورت دوره‌ ای از میان روحانیان شینتو برای حفاظت از معبد در آنجا حضور دارد. در طی سال هم فقط یک روز (۲۷ ماه می) گردشگران اجازه ورود دارند. مردانی هم که به جزیره می‌رسند باید اول در آب دریا خودشان را پاک کنند و سپس وارد جزیره شوند.