سیاهکل ؛ سرزمین گیل و دیلم به لحاظ طبیعت دست نخورده و زیبا و همچنین آثار تاریخی فراوان میزبان گردشگران داخلی و خارجی در تمامی روزهای سال است.

سیاهکل ؛ سرزمین گیل و دیلم به لحاظ طبیعت دست نخورده و زیبا و همچنین آثار تاریخی فراوان میزبان گردشگران داخلی و خارجی در تمامی روزهای سال است.
به گزارش تکتازان پرواز عرش، به سبب اختلاف ارتفاع موجود در شهرستان سیاهکل که آن را هم در جلگه و هم کوهستان آورده، فرهنگ و تمدن متفاوتی در این شهرستان تاریخی و سرسبز شکا گرفته است.
وجود بخش دیلمان که تصویری زیبا از دیلمستان بزرگ است همواره گردشگران زیادی را در تمام ایام سال به سوی خود جذب می کند. دیلمستان بزرگ در زمان های دور از زنجان آغاز شده و رودبار، مازندران و قسمت هایی از قزوین را شامل می شده است که بر اساس کاوش های غار یسلمان که در بخش دیلمان وجود دارد؛ قدمت این منطقه به دوران پارینه سنگی یعنی 200 تا 250 سال قبل از میلاد مسیح حدس زده شده است.
طبیعت زیبا و بسیار هیجان انگیز همراه با آثار تاریخی به جا مانده از گذشته این سرزمین، علاقه مندان زیادی را به سمت خود کشانده است. وجود جاده سرسبز سیاهکل به دیلمان و آبشار زیبای لونک در این مسیر باعث دو چندان شدن زیبایی منطقه دیلمان شهرستان سیاهکل گشته است. به جز طبیعت بکر و زیبای سیاهکل، آثار تاریخی که شامل بناهای تاریخی و محوطه های باستانی است که توریست های زیادی هر ساله از آن دیدن می نمایند.
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سیاهکل اعلام کرده است که حدود 323 اثر تاریخی تا کنون در این شهرستان شناسایی شده اند.
محمد باقری ادامه داد: از این آثار که هم شامل بناهای تاریخی و هم محوطه های تاریخی می باشند ، حدود 55 اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
وی گفت: تعدادی از این آثار شامل محوطه ها یا همان غار و قبرستان های ثاریخی  که بیشتر از 1500 سال قدمت دارند، می باشند که شامل گورستان خسروخانی در دیلمان و گورستان ایشکوه در روستای ایشکوه از بخش دیلمان و سایر گورستان های شناسایی شده می باشند. 
وی تصریح کرد: حدود 10 بنای تاریخی در شهرستان سیاهکل وجود دارد که در بخش مرکزی خانه سرهنگ عضدی، تی تی کاروانسرا و بقعه زیارتگاه و تعدادی دیگر و در بخش دیلمان برج گرماور ، حمام دیلمان و بقعه امامزاده تورار از مهم ترین آنها هستند. 
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سیاهکل اظهار داشت: تمام سعی خود را کرده ایم که تا آنجایی که بودجه به ما اجازه می دهد آثار تاریخی را مرمت و بازسازی نماییم.
باقری در مورد این که سالانه چند نفر از بناهای تاریخی دیدن می کنند، گفت: به دلیل نبود بلیط فروشی در محل بناهای تاریخی آمار درستی در دست نیست؛ اما افراد زیادی از داخل و خارج ازکشور از این مناطق دیدن می کنند.
وی در مورد تی تی کاروانسرا گفت: این بنا مربوط به دوران صفوی است که محل رفت و آمد کاروانیانی بود که از گیلان به سمت قزوین و بخش مرکزی ایران می رفتند . 
محمد باقری در پایان درمورد حمام دیلمان هم خاطر نشان کرد: کارهای کاوش و مرمت این حمام از سال 81 انجام شده و برای دیدار عموم در اختیار شهرداری دیلمان قرار گرفته و قرار بود که به طور دائم باز باشد؛ اما اکنون فقط در ایام عید نوروز امکان بازدید از آن وجود دارد.