به سبب آن که گردشگری نقش مهمی در اقتصاد اتحادیه اروپا ایفا می‌کند، باید شهرهای اروپایی با ارائه راه‌ حل‌های نوآورانه برای ایجاد گردشگری هوشمند و ایجاد محیط‌ های هوشمند شهری برای گردشگران، به تقویت این صنعت در سراسر اتحادیه اروپا بپردازند.

به سبب آن که گردشگری نقش مهمی در اقتصاد اتحادیه اروپا ایفا می‌کند، باید شهرهای اروپایی با ارائه راه‌ حل‌های نوآورانه برای ایجاد گردشگری هوشمند و ایجاد محیط‌ های هوشمند شهری برای گردشگران، به تقویت این صنعت در سراسر اتحادیه اروپا بپردازند.
به گزارش تکتازان پرواز عرش، به جهت تحقق این امر و همچنین تقویت و توسعه شیوه‌ های نوآورانه گردشگری، اتحادیه اروپا برای افزایش جذابیت، بهبود رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، طرح و ایده ای نو ارائه کرده است. این طرح که به پیشنهاد پارلمان اروپا اجرا شده است، دربرگیرنده تعیین دو پایتخت گردشگری هوشمند و چهار شهر برنده جوایز هوشمند گردشگری برای موفقیت‌های برجسته  است.
 این پایتخت ‌ها می‌توانند با به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود با سایر شهرهای اروپایی درباره گردشگری هوشمند، الهام بخش آنان باشند؛ هدف از برگزیده شدن این شهرها ایجاد چارچوبی برای تبادل بهترین شیوه‌های گردشگری در میان شهرهای اروپایی است. این چارچوب شامل الگوبرداری از یکدیگر و شبکه‌ سازی، ایجاد فرصت‌های همکاری و همچنین به انجام رساندن مشارکت ‌های جدیدی و تازه ای است که در پایان به تقویت پایداری و رقابت آن‌ها به عنوان مقاصد گردشگری در عصر صنعتی جدید منجر می‌شود.
کسب عنوان پایتخت گردشگری اروپا منوط به ارائه دستاوردهای نمونه و اجرای راه ‌حل‌ های نوآورانه و هوشمند در قالب چهار دسته بود که شامل قابلیت دسترسی، پایداری، هوشمند سازی، میراث فرهنگی و خلاقیت است. از طرف دیگر لازم بود که هیئت منصفه اروپا شایستگی این شهر را به عنوان شهری الگو و همه چیز تمام برای دیگر مقاصد رو به رشد گردشگری هوشمند به رسمیت بشناسند.
البته نخستین شرط برای حضور در این رقابت، داشتن بیش از ۱۰۰ هزار ساکن بود که از میان ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا، ۳۸ شهر تقاضای شرکت در مسابقه را دادند؛ ولی با توجه به اقدامات نوآورانه گردشگری و ارائه برنامه‌ های زمان‌ بندی‌ شده مهیج و جذاب برای جشن گرفتن موفقیت، هلسینکی و لیون توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کردند. این دو شهر با ارائه فیلم‌ های تبلیغاتی موثر، برگزاری نمایشگاه در روز گردشگری اروپا و نصب مجسمه‌ های غول پیکر هدفمند در مکان‌های مشهور و برجسته خود توانستند عنوان پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹ را به دست آورده و از این پس نیز از اقدامات تبلیغاتی در سطح اتحادیه اروپا بهره مند خواهند شد.
هلسینکی می خواهد تا با راه‌ اندازی طرح آزمایشی راهنمای شهر هوشمند، بهره‌ گیری از کار مشارکتی با ابزارهای دیجیتالی و کسب و کار به منظور ایجاد راهی هوشمندانه ‌تر برای راهنمایی مردم در شهر، سازماندهی کارگاه آموزشی با دیگر شهرهای اروپایی در زمینه گردشگری هوشمند و برگزاری اجلاس سالانه و نمایشگاه تجارت جهانی فدراسیون جهانی گردشگری، کسب عنوان ناولین پایتخت گردشگری را گرامی دارد.
لیون هم با فرستادن ۲۶ هزار شبکه قوی سفیر و نماینده به سراسر دنیا برای شرکت در نشست ‌های مطبوعاتی و رویدادهای خاص می خواهد فرصت‌ های هوشمند شهری را به مخاطبان خود ارائه دهد و با برگزاری جلسات تأثیرگذار بین‌المللی برنامه‌ های پایدار جهانی را پدیدار سازد.
به جز این دو پایتخت، چهار شهر دیگر اروپایی نیز در چهار دسته تعیین شده، مفتخر به دریافت جایزه هوشمند گردشگری اروپایی برای موفقیت‌های برجسته خود شدند که عبارتند از "مالاگا" در دسته قابلیت دسترسی، "لیوبلیانا" در زمینه پایداری، "کپنهاگ" در دسته هوشمندسازی و "لینز" در زمینه میراث فرهنگی و خلاقیت.