طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، از نظر منطقه‌ ای، خاورمیانه، آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و اروپا به ترتیب بیشترین رشد گردشگر را در سال 2018 داشته اند.

طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، از نظر منطقه‌ ای، خاورمیانه، آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و اروپا به ترتیب بیشترین رشد گردشگر را در سال 2018 داشته اند.
به گزارش تکتازان پرواز عرش، در حالی که سازمان جهانی گردشگری در سال 2010 پیش‌ بینی کرده بود تعداد گردشگران بین‌المللی در سال 2020 ، به رقم 1.4 میلیارد نفر می رسد، با این حال بنا بر دلایلی چون رشد اقتصادی بیشتر، مسافرت هوایی ارزان تر، تحولات مبتنی بر فناوری، مدل های کسب و کار جدید و تسهیلات ویزا در سراسر جهان، این پیش‌ بینی دو سال زودتر به سرانجام رسید.
سازمان جهانی گردشگری تخمین زده است که ورود گردشگران بین المللی (بازدید حداقل به مدت یک شب) در سال 2018، شش درصد افزایش یافته و به تعداد1.4 میلیارد نفر رسیده است که بسیار بالاتر از میانگین رشد3.7 درصدی ثبت شده در اقتصاد جهانی است. 
از نظر منطقه‌ ای، خاورمیانه 10درصد، آفریقا 7درصد، آسیا، اقیانوسیه و اروپا 6درصد رشد را در سال 2018 داشته است و ورود به قاره آمریکا (3درصد )کمتر از متوسط جهانی بود.
زوراب پلولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در این خصوص خاطر نشان کرد: رشد گردشگری در سال های اخیر نشان دهنده آن است که این بخش امروزه یکی از قوی ترین محرک های رشد و توسعه اقتصادی محسوب می شود.
وی افزود: وظیفه ما این است که این امر را به صورت پایدار و جامع مدیریت کنیم و با ایجاد فرصت های شغلی و کارآفرینی، این رشد را به منافع واقعی برای همه کشورها و به ویژه همه جوامع محلی تبدیل کنیم و هیچ کس را بی نصیب نگذاریم.
دبیر کل سازمان گردشگری اذعان کرد: به همین خاطر است که سازمان جهانی گردشگری تمرکز خود را در سال 2019 بر آموزش، مهارت ها و اشتغال گذاشته است..
مقرون به صرفه شدن مسافرت های هوایی به سبب ثبات قیمت های سوخت و گسترش یافتن شبکه خطوط هوایی در بسیاری از کشورهای دنیا موجب تنوع بخشی به بازارهای گردشگری شده است. همچنین، روند پیش رو، حاکی ازافزایش سفرهای خروجی از بازارهای نوظهور، به ویژه هند و روسیه، و همچنین بازارهای کوچکتر آسیایی و عربی است.
در مجموع انتظار می رود که در نتیجه تغییرات جمعیتی و رشد آگاهی در خصوص مسافرت مسئولانه، در سال 2019 شاهد تلفیقی از گرایش‌های نوظهوری مانند «سفر برای تغییر کردن و نشان دادن»، پیگیری گزینه های سالم مانند گردشگری پیاده روی، سلامتی و ورزشی، و نیز «سفر چند نسلی» بین مصرف کنندگان باشیم.