شهرهای بسیاری در جهان وجود دارند که با وجود شلوغی و جمعیت بسیار به طرز شگفت انگیزی دارای فضاهای سبز گسترده و وسیع هستند.

شهرهای بسیاری در جهان وجود دارند که با وجود شلوغی و جمعیت بسیار به طرز شگفت انگیزی دارای فضاهای سبز گسترده و وسیع هستند.
به گزارش تکتازان پرواز عرش، سایت معتبر خدمات سفر در سال ۲۰۱۸ اقدام به تهیه فهرستی از شهرهای سرسبز کرده که در آن ۵۰ مورد از توریستی ترین شهرهای جهان را مورد بررسی قرار داده است. شاخص های به کار رفته در این رده بندی شامل فضاهای سبز طبیعی از جمله جنگل ها، بیشه زارها و پارک های حیات وحش، فضاهای سبز ساخته دست انسان شامل پارک ها، زمین های گلف، باغ های عمومی و علفزارها و زمین های مورد استفاده برای تولید مواد غذایی شامل باغ ها، تاکستان ها و زمین های کشاورزی است. در این گزارش به معرفی پنج مورد از ۵۰ شهر با بیش ترین درصد کلی فضای سبز می‌پردازیم.

آوکلند

حدود 41 و نیم درصد از کل این شهر نیوزیلندی را فضاهای سبز تشکیل دادده است. این شهر دارای مناظر وحشی جزیرهRangitoto و زنجیره ای از تپه های جنگلی است که شامل پارک منطقه ای Waitakere Range می‌شوند.

ادینبرگ

وجود پارک  Holyrood، بلندی‌های Arthur's Seat و باغ گیاه شناسی سلطنتی در اطراف شهر، میزان فضاهای سبز این شهر را به ۴۱.۷۲ درصد رسانده است. علاوه بر این ها با اضافه شدن میزان زمین های گلف که ۴.۶۱ درصد از فضاهای سرسبز شهر را تشکیل می دهند می توان ادینبرگ را در بالاترین رتبه از میان تمامی ۵۰ شهر قرار داد.

وین

اگر شهر وین را بر روی عکس های ماهواره ای مشاهده نمایید، دلیل انتخاب این شهر را در لیست شهرهای سبز متوجه خواهید شد. وجود پارک حیات وحش Lainzer Tiergarten در غرب وین و زمین‌های کشاورزی فراوان که حدود ۹.۷۴ درصد از فضاهای سبز این شهر را تشکیل می‌دهند، همچنین رشته ‌ای از پارک های خوش منظره و کوچک روستایی همچون Volksgarten وSchonbrunn Palace فضایی نفس گیر و چشم نواز به این شهر داده است.

مادرید

پایتخت اسپانیا یعنی شهر مادرید دارای بخش‌های بزرگی از فضاهای سبز طبیعی و ساخته دست بشر است و حدودا ۴۴.۸۵ درصد از زمین‌های آن سرسبز هستند. حدود ۸.۴۳ درصد از این فضاها به عنوان پارک‌های عمومی Parque de Atenas  وParque de El Retiro  در مرکز این شهر قرار دارند.

پراگ

پراگ پایتخت جمهوری چک با آمار ۵۶.۷۴ درصدی، دارای میزان قابل توجهی فضای سبز در قالب بیشه زارها، پارک های عمومی، باغ ها و زمین های کشاورزی است. بسیاری از مناطق سرسبز و مرکزی پراگ به منظور استراحت، کسب آرامش و حتی ورزش ساخته شده‌ اند و باغ های آن با چشمه ها و مجسمه های زیبا تزئین گشته است. پارک های زیبای این شهر در زمستان و تابستان جذاب و جادویی هستند و نه تنها علاقمندان به تاریخ، بلکه گردشگران طبیعت و عاشقان ورزش را نیز به سمت خود می کشاند.