سران کشور بلاروس تصمیم گرفتند مناطقی از این کشور که بر اثر فاجعه چرنوبیل تا سال ها ورود گردشگران به آن ممنوع بود را باز کنند.

سران کشور  بلاروس تصمیم گرفتند مناطقی از این کشور که بر اثر فاجعه چرنوبیل تا سال ها ورود گردشگران به آن ممنوع بود را باز کنند.
به گزارش تکتازان پرواز عرش، منطقه ممنوعه ‌ای که بعد از واقعه پایگاه انرژی اتمی چرنوبیل در اطراف بلاروس به وجود آمد، در حال حاضر برای توریست ها و گردشگران قابل بازدید است. طبق گفته کارشناسان، دُز رادیواکتیوی که انسان در مدت یک پرواز با هواپیما دریافت می کند، بیشتر از آن مقداری است که پس از یک روز قرار گرفتن در منطقه ممنوعه او را تهدید می کند.
ماکسیم کودین، معاون منطقه ممنوعه اکولوژیکی- رادیواکتیوی دولتی پالسکی می‌گوید: در این منطقه دو مسیر به وجود آمده و محوطه ها و جاده هایی با پوشش مختلف و تکمیلی برگزیده شده ‌اند. نکته مهم آن است که دُز رادیواکتیوی که امکان دارد مردم دریافت کنند هم اندازه گیری شده است. در ضمن اگر مردم از این مسیرهای مشخص شده خارج شوند، اعداد دزسنج تا حد زیادی افزایش می یابد و بسیار مشخص است که قرار گرفتن در چنین مکانی برای سلامت آن ها خطرناک خواهد بود.
هزینه بازدید از این منطقه برای یک گروه پنج نفره تقریباً برابر ۳۴۰ روبل بلاروسی است. البته مبلغ راهنما هم در این بسته گردشی در نظر گرفته شده است. بعد از آن که مسیرهای اصلی آماده شوند، گردش‌های دسته جمعی نیز شروع می شود.
در بلاروس نمی‌توان قبرستان وسایل فنی و شهرهای مرده پیدا کرد، این امر درست برخلاف کشور اوکراین است. در کشور بلاروس تعداد روستاهایی که پس از فاجعه چرنوبیل خالی از سکنه شده ‌اند، ۹۵ است. برج های آتش نشانی مختلفی هم وجود دارند که از آنها محدوده پایگاه انرژی اتمی چرنوبیل قابل رویت است، اما بالا رفتن از آنها ممنوع است.
کودین این حقیقت را توضیح می‌دهد: با وجود محافظت در سطوح مختلف، دسترسی مردم به این محدوده وجود داشته است. در بعضی خانه ها کف آن برداشته شده و یا به شکلی دیگر به محل‌های سکونت به جا مانده آسیب رسیده است.