چین با هدف مرمت مناطق فرسوده دیوار بزرگ چین رایزنی‌هایی را با شرکت اینتل شروع کرده و مرمت بخش‌های غیر قابل این سازه بزرگ را به پهپادها و هوش مصنوعی این غول بزرگ فناوری سپرده است. مسئولان کشورچین از این همکاری به‌عنوان مدلی جدید از حفظ میراث فرهنگی نام بردند

به گزارش تکتازان پرواز عرش، دیوار بزرگ چین طولانی ‌ترین و بزرگ ترین سازه مهندسی تدافعی و نظامی به لحاظ قدمت ساخت در جهان محسوب می شود. این دیوار با قدمتی 2700 ساله، در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌ و در سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

آن چه که حائز اهمیت فراوان است این است که هر سازه و بنایی به رغم داشتن ساختاری مستحکم و قوی ، قطعاً در طول سال های متمادی و وجود شرایط متفاوت آب و هوایی در فصول مختلف به طور خاص فرسوده شده و نیاز به مرمت دارد. یکی از بخش‌های تغییر یافته و فرسوده شده این سازه عظیم، بخش جیانکو است. این بخش یکی از شیب های بزرگ دیوار چین است که بیش از 20 کیلومتر در 1141 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.
جیانکو واقع در 70 کیلومتری شمال شهر پکن، روی صخره‌های شیب دار قرار دارد  و جنگل‌های متراکم، کار تیم ترمیم را به لحاظ فیزیکی بسیار سخت کرده است. به همین دلیل مردم چین که علاقه بسیاری به محافظت از میراث فرهنگی و سازه‌های قدیمی کشور خود دارند، با شرکت فناوری اینتل مذاکراتی را شروع کرده تا  بازسازی این منطقه را به هواپیماهای بدون سرنشین این غول فناوری واگذار کنند.

شرکت فناوری اینتل عنوان کرده است که در این پروژه از هواپیماهای بدون سرنشین برای جست و جوی بخش های آسیب دیده استفاده می کند. این هواپیماهای بدون سرنشین از شاسی فیبر کربن استفاده کرده و با استفاده از تکنووژی های تصویربرداری و ردیابی این کار را به پایان می برند.


یکی از مزیت های استفاده از سخت افزار و نرم افزار اینتل آن است که  در این پروژه آن ها می توانند به اجرای جدید ترین قابلیت‌ های اینتل مانند فناوری گذر از موانع صعب العبور دست یابند. دوربین‌های استفاده شده  در این دستگاه نیز برای ایجاد یک تصویر سه بعدی از موضوع مورد استفاده  است. از این رو، با دور شدن از ساختار بزرگ و گرفتن عکس، دستگاه همچنین یک تصویر سه بعدی از بنای یادبود را ریکاوری می‌کند. سپس متخصصان ترمیم می‌ توانند این تصاویر سه بعدی را مطالعه کرده و با کمک گرفتن از آن به ترمیم و ویرایش آنها با وجود فرسایش شدید اقدام نمایند.
شرکت اینتل اعلام کرده است در طی چند ماه آینده پهپادها آن، بازدید قسمت‌های آسیب دیده بخش جیانکو را آغاز خواهند کرد و از بخش‌هایی که به تعمیرات نیاز دارند، نقشه ‌برداری کرده و تصاویر سه بعدی تهیه می کنند.
انیل ناندوری، مدیر کل گروه هواپیماهای بدون سرنشین اینتل در این خصوص گفت: با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، ما می توانیم به مناطق غیر قابل دسترس و صعب العبور نفوذ کرده و مرمت زوایای این بخش را به پایان برسانیم.