یکی از مهم‌ترین دلایلی که هر کشوری را برای میزبانی جام جهانی جذب می‌کند، ورود گردشگران خارجی به این رویداد مهم ورزشی است. بررسی آمار و ارقام مربوط به این صنعت در کشورهای میزبان جام جهانی نشان دهنده آن است که عمدتا تعداد توریست های خارجی به این کشورها تا دو سال پس از برگزاری جام جهانی روند افزایشی چشمگیری داشته است.

به گزارش تکتازان پرواز عرش، یکی از مهم‌ترین دلایلی که هر کشوری را برای میزبانی جام جهانی به سوی خود جذب می‌کند، ورود گردشگران و توریست های خارجی به این رویداد مهم ورزشی است. این کشورها با استفاده از پتانسیل‌های توریستی خود، فرصتی برای رشد صنعت گردشگری و کسب درآمدهای بسیار بالا را از ان خود می کند.

بررسی آمار و ارقام در رابطه با این صنعت نشان دهنده آن است که کشورهای میزبان نظیر آفریقای جنوبی و برزیل تعداد بسیار  از گردشگران خارجی را بعد چند سال از جام جهانی به سمت خود کشانده اند.

برای مثال، با بررسی‌هایی که در مورد تعداد گردشگران و توریست های بین‌المللی برزیل در فاصله‌ سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ انجام پذیرفته، مشخص شده است که حدود یک میلیون نفر در طول برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴ مسافر این کشور بوده اند.

در مدت زمان برگزاری جام جهانی 2014 برزیل، حدود ۳٫۷ میلیون نفر برای تماشای بازی‌ها به شهرهای مختلف این کشور سفر کردند که از این میزان حدود یک میلیون گردشگر خارجی بوده‌اند. درآمد کشور برزیل از حضور توریست های داخلی و خارجی به طور کلی در این سال ۶٫۷ میلیارد دلار بوده است.

از طرف دیگر، برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۰ فرصتی برای رشد صنعت گردشگری در آفریقای جنوبی فراهم آورد. بیشتر از ۳۰۰ هزار توریست خارجی در سال 2010 برای دیدن بازی‌ها به آفریقای جنوبی سفر کردند. این رقم با در نظر گرفتن بحران مالی جهان در آن دوره غیرقابل باور است.

گردشگران و توریست ها در طول مدت اقامت خود حدود ۳٫۶ میلیارد دلار هزینه کردند. در حدود ۹۰ درصد از توریست‌ها در مورد سفرهای بعدی با هدف گردشگری و توریسم و بازدید از جذابیت‌های طبیعی و تاریخی این کشور علاقمندی نشان دادند و گفتند کشور آفریقای جنوبی را به دوستان و اقوام خود توصیه می‌کنند. آنها همچنین اعلام کردند با سفر به این کشور، دیدگاهشان با آنچه از رسانه‌ها در مورد آفریقای جنوبی دیده و شنیده بودند، دگرگون شده است.

در سال ۲۰۱۰، ۹ شهر در کشور آفریقای جنوبی میزبان بازی‌ها بودند که در میان آنها کیپ‌تاون، ژوهانسبورگ و دوربان به عنوان محبوب‌ترین مقاصد گردشگری این کشورشناخته شدند. به دنبال این پیشرفت ها، آفریقای جنوبی انگیزه‌ای پیدا کرد تا زیرساخت‌های لازم را برای تبدیل کردن این کشور به یک مقصد توریستی فراهم آورد.

پیش‌بینی ها هاکی از آن است که میزبانی روسیه نیز در رشد درآمدهای این کشور از طریق گردشگری تاثیر فراوانی داشته باشد. به گفته اولگ سافانوف، رئیس آژانس فدرال گردشگری و سفارت روسیه، انتظار می‌رود با برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ در  کشور روسیه، حدود ۱٫۵ میلیون گردشگر خارجی به روسیه سفر کنند. با این وجود، آمار دقیق‌تر پس از فروش بلیت‌های هواپیما در ماه می مشخص می شود.