غذاهای روسی مجموعه ای از روش های پخت و پز سنتی با تاثیر از شمال و شرق اروپا ، آسیای مرکزی ،سیبری و شرق آسیاست.

به گزارش تکتازان پرواز عرش، در غذاهای روسی ترکیبی از ماهی ها، گوشت، مرغ، خاویار، قارچ، انواع توت، عسل، غلات و ... به وفور دیده می شود..

گسترش و نفوذ فرهنگ ها باعث شد در قرن های 16 تا 18 تکنیک های غذایی جدیدی به آشپزی سبک روسی اضافه شود.

آشپزی روسی در زمستان های سرد این کشور شما را گرم و در تابستان های نسبتا گرم شما را سرحال می آورد با این که تقریبا غذاها با مواد ساده ای درست می شوند؛ اما طعم بسیار متفاوت و خوشمزه ای دارند.

سوپ قرمز رنگ برش که از چغندر درست شده و گاه ماست یا خامه هم به آن اضافه می شود یکی از غذاهای خوشمزه روسی است. بیف استراگانف با تکه های گوشت فیله گاو غوطه ور در سس کره ای و پیاز خردل درست می شود و با پاستا یا گاهی برنج خورده می شود که بسیار طعم لذت بخشی دارد.

دلمه کلم‌ پیچ که با گوشت چرخ شده بخار پز و دیگر مواد دلخواه پر می شود، طعم بسیار لذت بخشی دارد. سالاد الیویه سالاد روسی که با سیب زمینی ،خیارشور ، تخم مرغ ،هویج ،سس مایونز و ... درست می شود برای ما ایرانی ها بسیار آشناست که طعم بی نظیری هم دارد. بلینی، پنکیک روس هاست که با شیر، تخم مرغ و آرد درست می شود که خوشمزه است.

آکروشکا سوپ سرد روس که با آبدوغ ، سیب زمینی ،پیاز ،خیار ،تربچه و یخ درست می شود. تولا پریانیک یا  شیرینی زنجفیلی تولا یک شیرینی مستطیلی شکل که با مربا یا عسل پر می شود و بسیار خوش طعم و لذت بخش است.