مسئولان شهر دبی می خواهند تا بزرگترین مزرعه‌ عمودی دنیا را در این شهر بنا کنند تا با روش منحصر به فرد آبیاری آن ها، مصرف آب را به حداقل برسانند.

به گزارش تکتازان پرواز عرش، همان طور که می دانید مزارعی به این شکل در شهرهای مختلف ساخته شده اند تا جای انبار‌های قدیمی و ساختمان‌های صنعتی را بگیرند، به زیبایی شهر بیفزایند، هوا را تصفیه کرده و به کمک تولید محصولات کشاورزی آیند. در آینده ای نه چندان دور، دبی در کشور امارات صاحب مزرعه ‌ای به مساحت ۱.۲ هکتار خواهد شد که هزاران کیلوگرم سبزیجات تولید می کند.
پروژه ساخت این تاسیسات در آبان ماه امسال آغاز می شود و به احتمال زیاد ۴۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. این مزارع عمودی قرار است نسبت موارد مشابه خارج شهر یا افقی شان، به میزان ۹۹ درصد آب کمتری مصرف نمایند.
دست اندرکاران ساخت این مجموعه اعتقاد دارند اگر تاسیسات ساخته شده توسط آنها قادر باشد به نحو صحیحی ساخته شود خواهند توانست روزانه ۲۷۲۰ کیلوگرم سبزیجات تولید نمایند.
بدین ترتیب شرکت پذیرایی هواپیمایی امارات که یکی از حامیان اصلی این پروژه محسوب می شود، می تواند روزانه ۲۵۰ هزار غذا برای فرودگاه بین المللی دبی مهیا کند؛ زیرا قرار است قسمت زیادی از محصولات تولید شده توسط این مزرعه عمودی، در غذاهای هواپیما‌ها و رستوران‌های فرودگاه مورد بهره برداری قرار بگیرد. طبق اخبار به دست آمده قرار است شرکت پذیرایی هواپیمایی امارات از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی این روند را در پیش بگیرد.
از ویژگی های منحصر به فرد این مزارع عمودی می توان به استفاده از لامپ های ال ای دی یا منابع انرژی تجدیدپذیر اشاره کرد که مقدار مصرف انرژی را بسیار کاهش می دهد. همچنین مزارع عمودی در فصول سرد سال حتی زمستان هم محصول به بار می آورد. دیگر ویژگی مثبت این مزارع نوع طراحی عمودی و طبقه طبقه آن است که به وسیله آن می توان از حداقل فضا بیش ترین بهره را برد.