عضو کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ثبت جهانی شیخ اشراق و دانشگاه جندی‌شاپور خبر داد. تا سال ۲۰۱۹ فرصت لازم است تا آثار تولید شده پیرامون این دو شخصیت و اثر به یونسکو گزارش داده شود.

به گزارش تکتازان پرواز عرش، سعدالله نصیری‌ قیداری ظهر امروز در آیین گرامی‌ داشت شیخ شهاب‌الدین سهروردی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵ تصمیمی مبنی بر این موضوع اتخاذ شد که در سال ۲۰۱۷ برنامه ثبت جهانی شیخ شهاب‌ الدین سهروردی و دانشگاه جندی‌ شاپور را در دستور کار قرار دهیم.
عضو کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به این‌ موضوع که معیارهای ثبت جهانی سخت و بسیار سنگین است و هر پرونده‌ ای قادر نخواهد بود  وارد آن شود، مگر این که دارای خصلت‌های منحصر به فرد باشند، عنوان کرد: فیلسوف نامدار ایرانی شیخ شهاب‌ الدین سهروردی و دانشگاه جندی‌ شاپور به عنوان دو رویداد و شخصیت بزرگ موفق شدند در فهرست آثار جهانی قرار گیرند.
نصیری خاطرنشان کرد: قطعا باید در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برای معرفی این فیلسوف بزرگ و دانشگاه جندی ‌شاپور آثار مختلفی را در بخش ساخت فیلم، چاپ کتاب و ثبت آثار و رویدادها به یونسکو گزارش دهیم.
این مقام مسئول با اشاره به تشکیل کارگروهی در یونسکو و درخواست کمک از ۲۴ دستگاه، این گونه توضیح داد: دانشگاه جندی ‌شاپور ۱۷۵۰ سال پیش به‌عنوان نخستین دانشگاه به دست ایرانی‌ها تاسیس و ساخته شد و در آغاز راه معرفی این دانشگاه و شیخ شهاب‌الدین سهروردی به دنیا بار سنگینی بر دوش دانشگاه خوزستان و استان زنجان است.
نصیری ‌قیداری، فلسفه را برای توسعه تفکر بشری بسیار مهم خواند و افزود: باید آثار گذشتگان و فلاسفه را به جامعه به خصوص نسل جوان معرفی کنیم تا دنیا با اهمیت این موضوع آشنایی کامل پیدا کند.
نصیری به تصویب بنیاد اشراق در کمیته تاریخ تمدن شورای عالی فرهنگی اشاره کرد و گفت: از مسئولان استان زنجان به ویژه استاندار درخواست حمایت کامل داریم تا ترجیحاً در خود شهر سهرورد اقداماتی را در راستای اهداف این کمیته انجام پذیرد.